AFERIM!

Režie Radu Jude

Scénář Radu Jude, Florin Lăzărescu

Střih Cătălin Cristuțiu

Kamera Marius Panduru

Zvuk Dana Lucreția Bunescu

Hudba Trei Parale

Hrají Teodor Corban, Mihai Comănoiu, Cuzin Toma, Alexandru Dabija, Alexandru Bindea

Rok výroby 2014

Země Rumunsko, Bulharsko, ČR

Jazyk rumunsky s českými titulky

Kopie DCP, blu-ray

Přístupnost do 15 let nevhodný

Stopáž 105 min.

Premiéra 8/ 10/ 2015

Východní Evropa, rok 1835. Dva jezdci projíždějí pustou krajinou v srdci Valašska. Jsou to četník Costandin a jeho syn, kteří společně hledají uprchlého otroka.

Na své pouti potkávají lidi různých národností a náboženství: Turky a Rusy, křesťany a židy, Rumuny a Maďary. Každý z nich chová vůči těm ostatním předsudky, které se předávají z generace na generaci.  A ani poté, co najdou uprchlíka, není dobrodružstvím zdaleka konec…

Balkánský černobílý western, který nepostrádá prvky humoru, otevírá kontroverzní téma otroctví Romů  v době nedávné rumunské minulosti a zároveň je pozoruhodným podobenstvím o životě v pozdně feudální Evropě.

Originální černobílý snímek natočený na 35 mm získal Cenu za režii na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale 2015. Film, který vznikl s českou koprodukční účastí (společnost Endorfilm), vypráví příběh o honu na uprchlíka v zaostalé oblasti Rumunska, kde bylo v 19. století ještě běžné otroctví Romů.

„Film Aferim! je pokus zahledět se do minulosti, vydat se na cestu do způsobů myšlení na začátku 19. století – včetně všech gnozeologických nedokonalostí, které jsou s takovým počínáním neodmyslitelně spjaté. Nevím, který psycholog řekl, že osobnost je duševně zdravá pouze tehdy, když pochopí, odkud pochází, kde je a kam chce směřovat. Věřím, že to lze aplikovat i na společnost. Společnost nebude plně zdravá, dokud se upřímně nepostaví tváří v tvář své minulosti – ať je to minulost nedávná nebo vzdálená,“ říká režisér Radu Jude.

Více informací o filmu ZDE

OCENĚNÍ
Stříbrný medvěd za režii, Berlinale 2015
Nominace - Evropské filmové ceny 2015
Kandidát na Oscara za Rumunsko.

Film byl v předpremiéře uveden na
Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

KE STAŽENÍ