BELGICA

Režie Felix van Groeningen 

Scénář Arne Sierens, Felix van Groeningen

Kamera Ruben Impens

Střih Nico Leunen

Hudba Soulwax

Producent Dirk Impens

Zvuk Jan Deca

Hrají Stef Aerts, Tom Vermier, Dominique Van Malder, Charlotte Vandermeersch, Jean-Michel Balthazar, Sam Louwyck

Země Belgie

Stopáž 127 min

Premiéra 7/ 7 / 2016

Monopol 28/ 2/ 2024

 

Belgica je příběh dvou bratrů: charismatického a temperamentního Franka – manžela, otce a nevyléčitelného sukničkáře – a jeho ambiciózního, ale nezkušeného bratra Joa, který je majitelem baru zvaného Belgica. Stanou se obchodními partnery a rychle promění Belgicu v místo plné skvělé hudby, krásných lidí a nezřízené zábavy – dokud nezjistí, že vést takový podnik je náročnější než čekali, a jejich vztahy a osobní život tím začnou trpět.

Belgica nabízí pohlcující zkušenost euforie z nejžhavějšího nočního klubu ve městě. Zasazen do eklektického zvuku uznávané belgické kapely Soulwax, film ukazuje opojnou cestu obou bratrů vzhůru k úspěchu – a pád, který následuje. Belgica je film o tom, jaké je to žít přítomnou chvílí, a o tom uvědomit si, že pohyb kupředu je nejen nevyhnutelný, ale i nutný.

V hlavních rolích filmu belgického režiséra Felixe Van Groeningena hrají Stef Aerts (Jo) a Tom Vermier (Frank). Hudbu k filmu složila kapela Soulwax.

Film měl premiéru na festivalu v Sundance v lednu 2016, kde otevíral hlavní soutěžní sekci, a odkud si odnesl cenu za režii Directing Award (World Cinema Dramatic). Je to první film Felixe Van Groeningena od snímku Přerušený kruh (The Broken Circle Breakdown, 2012), který byl nominován na Oscara a získal cenu LUX evropského parlamentu.

Česká premiéra filmu proběhne 7. července v Paláci Akropolis. Vstupenky jsou již v prodeji na www.palacakropolis.cz, na pokladně v Kavárně Akropolis a v sítích Ticketpro.
V předpremiéře bude film uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2016.

Originální hudbu pro film složila belgická kapela Soulwax, pohybující se mezi elektronikou, alternativním rockem a housem. Pro filmový soundtrack založili patnáct fiktivních skupin reprezentujících různé hudební žánry a styly: http://soulwax.bandcamp.com/album/belgica-original-soundtrack.
Soulwax vznikli v 1995 jako projekt bratrů Davida a Stephena Dewaeleových a Stefaana Van Leuvena. Proslavili se také jako 2ManyDjs. Bratři Dewaeleové stejně jako Felix van Groeningen pocházejí z belgického Ghentu. Vydali alba: Leave the Story Untold (1996), Much Against Everyone's Advice (1998), Any Minute Now (2004), Nite Versions (2005), This Is Radio Soulwax (2006), Most of the remixes... (2007), Belgica (2016).

Felix van Groeningen (*1977, Gent, Belgie) absolvoval v roce 2002 obor vizuální umění na Královské akademii múzických umění (KASK) v Gentu. Poté, co se podílel na několika divadelních projektech (jako režisér i herec), se definitivně rozhodl vrátit ke své první lásce – filmu. Společně s producentem Dirkem Impensem z produkční firmy Menuet a kameramanem Rubenem Impensem už Groeningen natočil pět hraných filmů. Jeho celovečerním debutem byl film Steve + Sky (Steve + obloha, 2004), druhým filmem Dagen zonder lief (S přáteli jako tihle, 2007).
Do mezinárodní povědomí vstoupil svým třetím filmem Psanci osudu (De helaasheid der dingen, 2009), který byl vybrán do sekce Directors' Fortnight festivalu v Cannnes a na MFF v Istanbulu získal nejvyšší ocenění Zlatý tulipán. Snímek byl uveden na MFF Karlovy Vary v roce 2010.
Triumf přišel s filmem Přerušený kruh (The Broken Circle Breakdown, 2012), který byl nominován na Oscara a získal cenu LUX evropského parlamentu. Belgica je jeho pátý celovečerní film.

 

KE STAŽENÍ

FOTO ke stažení ZDE

Distribuční list (PDF/ word)

Tisková zpráva (PDF)
Tisková zpráva: Belgica na MFF Karlovy Vary (PDF/ word)

Plakát verze 1 (červená)
Plakát verze 2 (foto)

Slide pro kina 1 /2 

Oficiální stránky 

Artcam Press Monitoring