BÍLÝ BŮH

Originální název Féher isten

Režie Kornél Mundruczó

Scénář Kornél Mundruczó, Viktória Petrányi, Kata Wéber

Hrají Zsófia Psotta, Sándor Zsótér, Lili Monori, Lili Horváth, László Gálffy, Erwin Nagy

Kamera Marcell Rév

Střih Dávid Jancsó

Hudba Asher Goldschmidt

Země Maďarsko, Německo, Švédsko

Rok výroby 2014

Stopáž 119 min.

Premiéra 5/ 2/ 2015
Monopol 5/ 8/ 2022

Strhující nadčasový snímek o vztahu lidské a psí rasy získal hlavní cenu sekce Un certain regard na festivalu v Cannes 2014. 

„Pouze až se dokážeme skutečně vcítit do pozice jiného živočišného druhu, budeme schopní složit svoje zbraně.“                               Kornel Mundruczó 

Hlavním hrdinou tohoto napínavého příběhu o vztahu lidí a psů je kříženec Hagen, který je řízením osudu oddělen od svojí milující paničky, třináctileté Lili, a musí se naučit přežít v nelítostném světě psů bez domova. Bojuje proti zlým lidem a nakonec i o holý život, ale stále se snaží najít svou milovanou Lili. Brzy ovšem zjistí, že pes je možná nejlepší přítel člověka, opačně to ale neplatí. Ve strhujícím finále se Hagen postaví do čela dvousethlavé psí smečky, aby svým trýznitelům vrátil vše i s úroky.

Alegorický příběh, během nějž hlavní psí i lidští hrdinové projdou zásadní proměnou, nabízí divákovi silný filmový zážitek, katarzi a smíření.

Díky napínavému příběhu a skvělé práci se zvířecími a lidskými herci je Bílý bůh film s velkým diváckým potenciálem. Zároveň jde o žánrový experiment, který kombinuje dobrodružný příběh s nadčasovým morálním poselstvím zpochybňujícím nadřazenost lidské rasy.

OCENĚNÍ

Na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2014 získal hlavní cenu v prestižní soutěžní sekci Un Certain regard.

Vítězný film sekce Un Certain regard (Cannes 2014)

Film je nevhodný pro děti do 12 let.