BORGMAN

Originální název Borgman

Režie Alex van Warmerdam

Scénář Alex van Warmerdam

Hrají Jan Bijvoet, Hadewych Minis, Jeroen Perceval, Alex van Warmerdam, Tom Dewispelaere, Sara Hjort Ditlevsen  

Kamera Tom Erisman

Střih Job ter Burg

Země Nizozemí

Rok výroby 2013

Stopáž 113 min.

Jazyk holandsky, anglicky s českými titulky

Přístupnost od 15 let.

Premiéra 6/ 3/ 2014
Monopol 3/ 6/ 2020

Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat?

Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Nejen, že se Borgman z vily už nehne, ale ještě si na pomoc zavolá své přátele v čele s dost radikální Ilonkou. Vila a její obyvatelé se rychle mění k nepoznání a řada mrtvol s hlavami zabetonovanými v kýblech v nedalekém jezeře se nebezpečně rozrůstá. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. Režisér Alex van Warmerdam patří k nejznámějším současným nizozemským dramatikům a režisérům. Jeho práce s metaforami, černým humorem a komorním způsobem vyprávění ho velmi přibližují českému divadelnímu i filmovému divákovi.

OCENĚNÍ

Film získal po svém uvedení v soutěži na festivalu v Cannes 2013 celou řadu ocenění na festivalech v Sitges, Stockholmu, Strasburgu, Haifě a získal také tři hlavní holandské filmové ceny za nejlepší film, režii a herečku v hlavní roli.