Filmy v kinech

Caesar musí zemřít

Brutus bodá Caesara

“Život je v pečlivě strukturovaném filmu Tavianiových podobný vězení a umění do něj vstupuje jako osvobozující síla. Ne jako prostředek úniku do fantazijního světa, ale jako reflektor, díky němuž člověk může spatřit ani ne tolik svět s jeho systémem, který by šlo různě vykládat a připadat si přitom chytře, ale sám sebe.” Ondřej Štindl, Lidové noviny

Synopse

V římské věznici Rebibbia předstupuje před publikum skupina vězňů, aby zde odehrála klasickou tragédii Williama Shakespeara Julius César. Aplaus publika zní jako otevírání brány, ale tito herci se po stažení opony musí vrátit do svých cel odpykat své mimořádné tresty.

Bratři Tavianiové, matadoři světové kinematografie (Padre padrone, Noc svatého Vavřince), strávili šest měsíců v jedné z nejtvrdších italských věznic, aby zaznamenali, jak se několik mužů pokouší proniknout do zdánlivě vzdálených rolí a skrze ně alespoň částečně překročit stín věznice.

Vítězný snímek mezinárodního filmového festivalu Berlinale 2012, César musí zemřít, není pouhým filmovým záznamem divadelní inscenace. V autentickém prostředí věznice – v tmavých celách, v úzkých chodbách a mezi dobře střeženými zdmi – se díky univerzálnímu Shakespearovu jazyku prolínají dávné intriky, výhodné koalice i opravdová přátelství s životem místních vězňů, kteří si v mnoha případech zadali se samotnou italskou mafií.

Premiéra: 27. 9. 2012
Monopol: 28. 2. 2019

Tiskové materiály: