CHVĚNÍ

Původní název Tremblements

Režie Jayro Bustamante

Scénář Jayro Bustamante

Hrají Juan Pablo Olyslager, María Telón, Mauricio Armas, Diane Bathen, Sabrina De La Hoz

Hudba Pascual Reyes

Kamera  Luis Armando Arteaga

Střih César Díaz, Santiago Otheguy

Rok výroby 2019

Země Guatemala, Francie, Lucembursko

Jazyk španělsky s českými titulky

Nosiče DCP, MP4

Přístupnost  15+

Stopáž 107 min.

Žánr drama

Premiéra 20. 2. 2020

Monopol říjen 2024

PROMO MATERIÁLY

Distribuční list

SYNOPSE

V rodině milovaného bratra, syna a manžela Pabla zavládne zděšení: Pablo se zamiloval do jiného muže jménem Francisco, který zpochybňuje všechny hodnoty, jimiž tato hluboce věřící rodina žije. Navzdory odporu příbuzných se Pablo nastěhuje ke svému milenci, který je úzce spjat s městskou subkulturou a vede zcela jinou, osvobozenou existenci. Pablo ztratí svůj starý domov, ale v novém se nikdy zcela neusadí – jeho přání sjednotit dva rozdílné světy, se ukáže jako slepá ulička. Příbuzní jsou navíc přesvědčeni, že Pablo může být „uzdraven“ a s pomocí rigidní komunity dělají vše, aby se marnotratný syn napravil. Za jakoukoli cenu.

 

O REŽISÉROVI

Talentovaný guatemalský režisér Jayro Bustamante (1977) studoval komunikaci na Univerzitě San Carlos, kde rovněž pracoval pro reklamní agenturu Ogilvy & Mather. Později studoval režii v Paříži a nakonec i scenáristiku v Římě. Slavil úspěchy už se svými krátkými filmy, z nichž ten poslední, Cuando sea grande (2012), získal cenu na festivalu v Clermont-Ferrand. Jeho celovečerní debut Ixcanul  (2015) – inspirovaný dlouhodobými problémy této jihoamerické země se zneužíváním domorodců – měl premiéru v soutěži Berlinale, odkud si odnesl Cenu Alfreda Bauera za film, který otevírá nové perspektivy. Ve svém druhém, velmi osobním filmu Chvění (2019), který byl na letošním Berlinale vybrán do sekce Panorama,  Bustamante sugestivně nahlíží do nitra hluboce represivní guatemalské společnosti.

OCENĚNÍ/FESTIVALY

Panorama, MFF Berlinale

„Nádherné mistrovské dílo, jehož ohromující síla zaručeně rozpoutá vlny nejenom ve střední Americe, ale i v zahraničí.“ (The Wrap)

„Existuje spousta filmů o homosexuálech, kteří se snaží osvobodit se ze stínu heteronormativního útlaku, ale jen málo z nich bylo natočeno s tak neobyčejným citem jako Chvění od Jayra Bustamanteho.“ (IndieWire)

„Neobyčejný počin guatemalského talentu - Jayra Bustamanteho neklade nové otázky. Naopak,  díky atmosféře rezonující všemi smysly, nachází nové a svěží způsoby, jak na ně odpovědět.“ (Variety)