DĚTI

Originální název Deti

Režie Jaro Vojtek

Scénář Marek Leščák

Hrají Éva Bandor, János Gosztonyi, Vlado Zboroň, Roman Bubla, Martin Horváth, Richard Felix, Arnold Nagy, Pavel Zatloukal, Marie Ludvíková a další

Kamera Tomáš Stanek ASK

Střih Maroš Šlapeta

Hudba Michal Nejtek titulní píseň Jana Kirschner

Zvuk Dušan Kozák

Země Slovensko, ČR

Rok výroby 2014

Jazyk  slovensky, maďarsky, romsky

Přístupnost od 12 let

Stopáž 100 min.

Premiéra 16/ 10/ 2014
Monopol 16/ 10/ 2017

Děti jsou univerzální téma. Každý je něčí dítě, někdo má děti vlastní, všichni o nich mluvíme a všichni se neustále pohybujeme v mantinelech, které nám nastavili naši rodiče.

Původně dokumentarista Jaro Vojtek natočil čtyři příběhy o dětech a rodičích.Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem svého nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce, každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším, každá z postav se musí vyrovnávat s tlakem často necitlivého okolí.

Součinnost odlišnosti i shody jejich příběhů, z nichž každý se odehrává v jiném ročním období, vytváří vrstevnatou mozaiku vztahů, ve kterých se odráží láska, naděje a nevyhnutelnost zásadních rozhodnutí. Vojtekova režie je mimořádně autentická a silná. Také výběr herců naprosto předčí cokoliv, co v posledních letech v česko-slovenské produkci vzniklo.

Titulní píseň k filmu natočila zpěvačka Jana Kirschner. Videoklip ZDE.

Režisér o filmu:
„Tématem mého filmu jsou vztahy. Ty, které jsou nám dopředu předurčené, a nemůžeme je ze dne na den ukončit. Vztah mezi rodiči a dětmi, který ovlivňuje celý náš život, mě vždy zajímal. Protože je to vztah daný, narodíme se do něho a nic jiného než ho žít, prožívat, zažívat, starat nebo nestarat se o něj nemůžeme.

Zamýšlím se například nad vztahem nemocného chlapce, uzavřeného ve svém světě a jeho otce, který se mu navzdory snaze nedokáže přiblížit, anebo se snažím zachytit citlivý svět dítěte, který je surově narušen necitlivým výsměchem otčíma. Chtěl jsem hovořit o různých podobách vztahů, proto jsem zvolil čtyři příběhy, které spolu přináší jeden pocit – pocit identity. Ptám se, co nás formuje? Jak se můžeme vymanit z předurčenosti těchto vztahů a najít osobní svobodu? A jsme toho vůbec schopni?“

Originální webové stránky filmu

Film DĚTI získal na festivale v Pekingu 2015 tři z deseti hlavních cen. Předsedou festivalové poroty byl režisér Luc Besson. Více ZDE.

KE STAŽENÍ