DVA VE VLNĚ

Originální název Deux de la Vague
Země Francie
Rok výroby 2010
Stopáž 91 minut
Jazyk, přístupnost francouzsky / české titulky
Režie Emmanuel Laurent
Hrají Jean-Luc Godard, Francois Truffaut, Isild le Besco, Claude Chabrol, Jean-Paul Belmondo, Jean-Pierre Leaud, Charles Aznavour, Fritz Lang, Jean Cocteau
Scénář a dialogy Antoine de Baecque
Kamera Etienne Carton de Grammont, Nicholas de Pencier
Střih Marie-France Cuenot
Zvuk Jean Dubreuil, Henri Maikoff

Monopol 20/ 3/ 2017

Byli to nerozluční přátelé. Psali o filmu radikálně a bez předsudků. Dali vzniknout filmovému hnutí, které natrvalo změnilo klima světového filmu. Objevili pro film Jeana-Paula Belmonda. Dokázali dokonce zrušit na jeden rok festival v Cannes a spolu se svými souputníky udali tón francouzské kinematografii druhé poloviny dvacátého století. Řeč je o Françoisi Truffautovi a Jean-Lucu Godardovi. Tvůrcích filmů jako Jules a Jim, Nikdo mě nemá rád nebo U konce s dechem.

Dokument, kterým nás provází mladičká hvězda evropského filmu Isild le Besco, se věnuje především vzrušené atmosféře začátku šedesátých let a společné cestě obou režisérů ke slávě, až k jejich následnému dramatickému a nenávistnému rozchodu. Dokument není klasickým vzpomínáním osob spojeným s daným obdobím, ale především koláží záběrů z filmů a texty článků, které oba autoři o filmu psali, a které o jejich filmech napsali druzí. Dále se ve filmu objeví rozsáhlá korespondence mezi oběma režiséry.