FANTASTICKÁ ŽENA

Původní název Una Mujer Fantástica

Režie Sebastián Lelio

Scénář Sebastián Lelio, Gonzalo Maza

Hrají Daniela Vega, Francisci Reyes, Luis Gnecco, Aline Küppenheim, Amparo Noguera, Antonia Zegers, Néstor, Cantillana, Alejandro Goic, Nicolás Saavedra, Marcial Tagle 

Kamera Benjamín Echazarreta

Hudba Matthew Herbert

Zvuk Tina Laschke

Kostýmy Muriel Parra

Střih Soledad Salfate

Producenti Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Sebastián Lelio, Gonzalo Maza

Rok 2017 

Stopáž 104 minut

Země Chile / Německo / USA / Španělsko 

Jazyk španělsky s českými titulky

Premiéra  9/11/2017
Monopol 7/ 5/ 2024

Film byl oceněn Stříbrným medvědem na festivalu Berlinale 2017.

Film Fantastická žena získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film!

Marina, servírka a zpěvačka, a Orlando, starší muž, se do sebe zamilují a plánují společnou budoucnost. Orlando však náhle onemocní a následně umírá. Coby transžena je Marina nucena bojovat nejen s Orlandovou rodinou, která je přesvědčena, že Marina nese za jeho smrt zodpovědnost, ale i s předsudky svého okolí, jež její sexuální identitu považuje za cosi nenormálního a zvráceného. A především za právo být sama sebou.

Nejnovější snímek režiséra Sebastiána Lelia je originálním nadžánrovým pokusem vzdorovat společenským stereotypům emancipačním příběhem, který si bere stejným dílem z tvorby Alfreda Hitchcocka i Pedra Almodóvara. Autorův senzuální i kousavý komentář ke krutosti diskriminace, která míří často na ty nejzranitelnější, stojí na souhře naturalistických a lehce magických poloh a především na znamenitém múzickém výkonu herečky Daniely Vega.

 "Fantastickou ženu považuji za film plný estetické velkoleposti, silného vyprávění, napětí a citů. Film obsahující celou paletu poloh, zkušeností, emocí.

Je to film, který oslavuje a současně zkoumá svoji hlavní postavu, Marinu Vidalovou.

Co diváci spatří, až Marinu uvidí? Ženu, muže, nebo součet obojího? Spatří lidskou bytost, která se jim neustále přetváří před očima, která proudí, vibruje a proměňuje se. To, co diváci vidí, se nikdy nedá přesně vystihnout, takže se Marina stává jakýmsi vírem, jenž přitahuje jejich představivost a touhu a vybízí je ke zkoumání mezí vlastní empatie." Sebastián Lelio

Artcam uvádí film Fantastická žena ve spolupráci s Film Europe.