FUOCOAMMARE:
POŽÁR NA MOŘI

Režie  Gianfranco Rosi

Scénář  Gianfranco Rosi

Střih  Jacopo Quadri

Kamera  Gianfranco Rosi

Zvuk  Gianfranco Rosi

Hrají  Samuele Pucillo, Mattias Cucina, Samuele Caruana, Pietro Bartolo, Giuseppe Fragapane, Maria Signorello, Francesco Paterna

Rok výroby  2015

Země  Itálie, Francie

Jazyk  italsky, anglicky s českými titulky

Přístupnost  do 15 let nevhodný

Stopáž  108 min.

Premiéra  3. 11. 2016

Monopol 16. 2. 2023

 

Vítězný film Berlinale 2016, oceněný Zlatým medvědem, přináší dosud nevídaný pohled na uprchlickou krizi, kterou sleduje očima malého chlapce žijícího na ostrova Lampedusa, jenž je tranzitním místem tisíců migrantů.

„Letošní rok byl plný rozmanitých filmů. Ale ohromila nás mimořádná velikost jednoho filmu, který spojuje politické stanovisko s uměním. To je srdce Berlinale, o to tady jde,“ řekla při předávání ceny režisérovi Gianfrancu Rosimu předsedkyně festivalové poroty Meryl Streepová.

Film natočil jako svůj pátý celovečerní dokument italský režisér Gianfranco Rosi, jehož předcházející snímek Sacro GRA byl historicky prvním dokumentem, který zvítězil v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

SYNOPSE:
Dvanáctiletý Samuel žije na ostrově ve Středozemním moři, daleko od pevniny. Jako všichni chlapci jeho věku se mu ne vždycky chce do školy. Raději by šplhal po skalách, hrál si s prakem nebo se potuloval po přístavu. Ale jeho domov není jako jiné ostrovy. Už léta je to cílová stanice pro muže, ženy a děti, kteří se snaží dostat z Afriky na plavidlech, která jsou příliš malá a sešlá.
Tím ostrovem je Lampedusa, která se stala metaforou pro útěk uprchlíků do Evropy, nadějí, utrpením a osudem stovek a tisíců emigrantů. Tito lidé touží po míru, svobodě a štěstí, a přece jsou na břeh často vyplavena jen jejich mrtvá těla. A tak jsou obyvatelé Lampedusy denně nuceni být svědky největší humanitární katastrofy naší doby.

Rosiho pozorování každodenního života nás přivádí blíž k tomuto místu, které je stejně reálné jako symbolické, a k emocionálnímu světu některých z jeho obyvatel, kteří jsou vystaveni neustálému permanentní pohotovosti. Film, který je bez komentáře, zároveň popisuje, jak se tyto dva světy, přestože na tak malém místě, sotva setkají...
(zdroj: Berlinale)

O REŽISÉROVI:
Gianfranco Rosi (* 1964)
Narodil se v Asmaře ve státě Eritrea. Po studiu na italské univerzitě se v roce 1985 přestěhoval do New Yorku, kde absolvoval na Newyorské filmové škole. Následovala cesta do Indie, kde produkoval a režíroval svůj první dokumentární film Boatman (1993), který se s úspěchem promítal na řadě mezinárodních festivalů a získal Velkou cenu poroty za nejlepší dokumentární film na festivalu v Sundance 1994.

V roce 2008 vyhrál jeho film Pod úrovní moře (Below Sea Level) cenu Orizzonti Award na filmovém festivalu v Benátkách a další ocenění včetně ceny za nejlepší dokument na pražském festivalu Jeden svět
a nominace na nejlepší dokument na Evropských filmových cenách 2009. V roce 2010 natočil Nájemný vrah - Pokoj 164 (El Sicario – Room 164), filmový rozhovor o vrahovi, který se stal policejním informátorem. Film získal řadu cen, například na filmovém festivalu v Benátkách, cenu za nejlepší dokument na festivalech DocLisboa a Doc Aviv.

V roce 2013 vznikl film podle předlohy spisovatele Itala Calvina Neviditelná města film Sacro GRA, za nějž Rosi získal jako vůbec první dokumentární tvůrce Zlatého lva v Benátkách. Film představuje nevšedním způsobem italskou metropoli Řím - skrze autentické příběhy obyčejných lidí žijících na okraji největší dopravní tepny Itálie, Grande Raccordo Anular (GRA).

 

 

OCENĚNÍ

Zlatý medvěd, Berlinale 2016

Ohlasy:
The Guardian
The Hollywood Reporter 
Variety

 
KE STAŽENÍ