JESKYNĚ ZAPOMENUTÝCH SNŮ 3D

Orig. název Cave of Forgotten Dreams 3D
Země USA, Kanada, Francie, Německo
Rok výroby 2010
Formát DCP 3D, DVD barevný
Stopáž 90 minut
Jazyk, přístupnost anglicky / české titulky, přístupný
Režie, scénář, průvodce filmem Werner Herzog
Kamera Peter Zeitlinger
Střih Joe Bini, Maya Hawke
Vizuální efekty Ian Vertovec (Social Network)

Premiéra 27/ 10/ 2011
Monopol 13/ 5/ 2021

Jeden z nejfantastičtějších a nejpřevratnějších archeologických objevů všech dob pohledem klasika světové kinematografie Wernera Herzoga.

Jeskyně Chauvet v malebném údolí řeky Ardeche byla objevena teprve v roce 1994. Nález odhalil dosud nevídanou kolekci jeskynních maleb, jež jsou jednou tak staré než jakékoliv předchozí objevy. Desítky tisíc let hermeticky uzavřená jeskyně vydala kromě maleb i mnoho dalších stop po životě člověka a zvířat, která ho v té době obklopovala. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a oscarový režisér Werner Herzog (ikona světové kinematografie, autor řady hraných i dokumentárních filmů) byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. Vznikl tak film, který nás díky zvolené 3D technologii dokonale provede místem, jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety.

Slovo režiséra

Moje intelektuální a duchovní probuzení bylo svým způsobem spjato s paleolitickými jeskynními malbami. Když mi bylo dvanáct let, zahlédl jsem v prosklenné vitríně knihkupectví knihu s obrázkem koně z jeskyně Lascaux. Ovládlo mě nepopsatelné vzrušení: musel jsem tu knihu mít. Protože jsem měl kapesné, jaké by dnes odpovídalo sotva dolaru na měsíc, začal jsem pracovat jako nosič míčků na tenisových kurtech a půjčil jsem si a také peníze od bratrů. Minimálně jednou v týdnu jsem zašel k tomu obchodu a s bušícím srdcem jsem se přesvědčil, jestli tam ta kniha stále je, protože jsem očividně věřil, že ji mají jen jednou. Než jsem si tu knihu mohl konečně koupit a otevřít ji, uběhlo více jak půl roku, ale to chvění, bázeň a údiv mě nikdy neopustili.
Werner Herzog

KE STAŽENÍ