KLIP

Originální název KLIP (festivalový anglický název: CLIP)

Režie, scénář Maja Miloš

Kamera Vladimir Simic

Hrají Isidora Simijonovic (Jasna), Vukašin Jasni (Djole), Sanja Mikitišin, Jovo Maksic, Monja Savic

Země Srbsko

Rok výroby 2012

Jazyk srbochorvatsky s českými titulky

Přístupnost od 15 let

Formát DCP

Stopáž 100 min.

Počet kopií DCP, DVD

Premiéra 30/ 8/ 2012
Monopol 23/ 2/ 2019

rbský film KLIP je vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život.

Debutující režisérka Maja Miloš se pokusila zachytit svět dnešních dospívajících jejich očima. Pokládá si zásadní otázku, kde je v našem přetechnizovaném světě místo pro lásku a jak může vypadat? Zároveň však vykresluje zoufalství generace Jasniných rodičů, kteří si s sebou nesou nejen válečná traumata, ale i ztrátu iluzí o světě, ve kterém žijí. Kontrast mezi světem dospívajících a dospělých je ve filmu velmi intenzivní a režisérka ho dociluje i tím, že část filmu nechala natočit samotné herce na jejich mobilní telefony. Ještě více tak podpořila skvělé herecké výkony vesměs šestnáctiletých neherců.

Snímek byl jako vůbec první v České republice uveden podle distribuční strategie „day and date“ souběžně s premiérou v kinech i na webovém portálu Voyo.cz.

Vzhledem k explicitním sexuálním scénám doporučujeme zvážit, jestli film neoznačovat jako nepřístupný do 18 let.

OCENĚNÍ

Toronto IFF 2012 - Maja Milos (Cena pro objev roku)

Rotterdann 2012 - Hlavní cena