KUKUŘIČNÝ OSTROV

Originální název Island Corn (სიმინდის კუნძული), Simindis kundzuli

Režie George Ovashvili

Scénář Nugzar Shataidze, George Ovashvili, Roelof Jan Minneboo

Hrají Ilyas Salman, Mariam Buturishvili, Irakli Samushia, Tamer Levent / Kamera: Elemér Ragályi

Střih Sun-Min Kim

Hudba Josef Bardanashvili

Země Gruzie, Německo, Francie, Česká republika, Kazachstán, Maďarsko

Rok výroby 2014

Jazyk abcházsky, gruzínsky, rusky s českými titulky

Přístupnost přístupný

Stopáž 100 min.

Premiéra 13/ 11/ 2014
Monopol 13/ 11/ 2017

Film získal na 49. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Velkou cenu Křišťálový glóbus za nejlepší hraný film. Snímku udělila svou cenu také Ekumenická porota.

Podivuhodný film nese velmi jednoduchý příběh. V nejlepší tradici filmové metafory, filmové básně vypráví o osudu dědečka a vnučky, jejichž smyslem života je zasít, pěstovat a sklidit malé kukuřičné pole na ostrově uprostřed řeky, oddělující Gruzii od Abcházie. Do jejich tichého života postupně vstupují muži zvenčí - zraněný voják a hraniční patrola. A také živly, které jediné mají skutečnou kontrolu nad kusem země, který se po jarním tání objevil, aby ho podzimní deště mohly zase vymazat z mapy světa.

Kukuřičný ostrov je film jako z jiné doby, ale v tom nejlepším slova smyslu. Dává nám vzpomenout na nejlepší opusy gruzínské kinematografie. Mluví k nám filmovým jazykem postaveným na síle obrazu, jazykem, který upadá do zapomnění. Ukazuje nám obyčejné věci, abychom skrze ně nahlédli tíhu lidského osudu.

George Ovashvili (1963, Mccheta, SSSR) vystudoval Gruzínský státní filmový a divadelní institut (1996) a hollywoodskou pobočku Newyorské filmové akademie (2006). Věnuje se současně dokumentární a hrané filmové tvorbě, kterou si také často sám produkuje. Natočil několik pozoruhodných krátkých filmů; za snímekMzeris Doneze získal ocenění na Berlinale 2005 a na festivalu v Odense. V roce 2009 byl na MFF KV v soutěžní sekci Na východ od Západu uveden jeho celovečerní debut Druhý břeh (2008), který celkem posbíral téměř padesát cen a byl nominován na Evropský objev roku v rámci cen Evropské filmové akademie.