KUŘE NA ŠVESTKÁCH

Originální název Poulet aux prunes (festivalový anglický název: Chicken with Plums)

Režie a scénář Marjane Satrapi, Vincente Paronnaud

Hrají Mathieu Amalric , Isabella Rosellini, Chiara Mastroiani

Kamera Christophe Beaucarne (Paříž, Irina Palm, Pan Nikdo)

Střih Stephane Roche

Země Francie, Německo, Belgie

Rok výroby 2011

Stopáž 93 min.

Jazyk francouzsky s českými titulky

Přístupnost neomezená

Premiéra 29/ 11/ 2012

Monopol 22/ 11/ 2018

Fascinující atmosféra, optimistický pohled na svět, dokonalá práce s filmovým obrazem –  to vše charakterizuje tvorbu režisérské dvojice Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda, jejichž první film Persepolis posbíral po světě i u nás desítky cen a patří mezi nejnavštěvovanější filmy v historii Artcamu.

Oba tvůrci přicházejí s novým filmem, který sice není animovaný, ale fantaskní atmosférou oplývá stejně jako Persepolis. Příběh Kuřete na švestkách se odehrává v předvánočním Teheránu roku 1958.

Hlavním hrdinou romantického příběhu o osudové lásce je Nasser Ali Khan (Mathieu Amalric), nejslavnější houslový virtuóz své doby. Ten si jednoho dne zničí své skvělé housle, a protože žádné další, se kterými by byl skutečně spokojený, nemůže najít, rozhodne se, že se odevzdá smrti. Ulehá do postele a vzpomíná na svůj mnohdy legrační osud a vztahy a sní a představuje si budoucnost. Amalricův skvělý herecký výkon podporují i další vynikající herci jako Chiara Mastroianni, Isabella Rosellini nebo Jamal Dabouze.

Film vznikl podle stejnojmenné komiksové novely, kterou vydalo nakladatelství BB Art a soutěžil na loňském festivalu v Benátkách.