Filmy v kinech

Láska z Khon Kaen

413966_web


Film, který uzdravuje.

Vydejte se na cestu do světa snů a fantazie s tvůrcem filmu Strýček Búnmí, držitelem Zlaté palmy z Cannes, thajským režisérem Apichatpongem Weerasethakulem.

Originální thajský tvůrce i ve svém nejnovějším opusu pokračuje ve svém stylu magického asijského realismu. Jeho nejnovější film Láska z Khon Kaen byl uveden na festivalu v Cannes 2015 v soutěžní sekci Un Certain Regard. V roce 2011 si Apichatpong za snímek Strýček Búnmí odnesl z Cannes hlavní cenu – Zlatou palmu, a také jeho další filmy získaly četná ocenění. I tentokrát pokračuje specifický tvůrce ve svém stylu magického asijského realismu a vypráví příběh vojáků záhadně zasaženými poruchami spánku.

Synopse:
V bývalé škole vznikla nemocnice pro vojáky trpící tajemnou spavou nemocí. Lékaři zkoušejí různé způsoby, včetně terapie barevným světlem, aby mužům ulevili od jejich nočních můr. Do nemocnice dochází také dobrovolnice Jenjira, žena v domácnosti a dobrovolnice, a dohlíží na Itta, mladého vojáka, za kterým nechodí žádní příbuzní. Jenjira objeví Ittův zápisník plný zvláštních zápisků a náčrtků. Co když existuje nějaké spojení mezi záhadným syndromem, kterým muži trpí, a mytickým starodávným místem, na kterém nemocnice stojí? Magie, uzdravování, milostná romance a sny jsou součástí Jenjiriny nenásilné cesty za hlubším poznáním sebe sama i světa, který ji obklopuje.

Film měl premiéru na Festivalu v Cannes 2015 a soutěžil o cenu za nejlepší kameru na MFF Ostrava Kamera Oko.

Apichatpong Weerasethakul je považován za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současné kinematografie. Za jeho šest předchozích celovečerních filmů, krátké filmy a instalace se mu dostalo širokého mezinárodního uznání a mnoha ocenění, včetně Zlaté palmy z Cannes v roce 2010 za snímek Strýček Búnmí. Jeho film Tropická nemoc vyhrál Cenu poroty v Cannes v roce 2004 a film Slastně tvá získal cenu Un Certain Regard v Cannes v roce 2002. Jeho film Světlo století (2006) byl v roce 2010 v několika anketách označen za jeden z nejlepších filmů uplynulé dekády. Jeho celovečerní debut Tajemný předmět o polednách (2000) byl nedávno restaurován díky World Cinema Foundation Martina Scorseseho.

Apichatpong se narodil v Bangkoku, ale vyrostl v Khon Kaen na severovýchodě Thajska. Filmy a videa začal točit v roce 1994 a svůj celovečerní debut dokončil v roce 2000. Od roku 1998 také pořádá výstavy a instalace v různých zemích světa a je uznávaným mezinárodním vizuálním umělcem. Za své umělecké dílo získal například cenu Sharjah Biennial (2013) a prestižní uměleckou cenu jihokorejské nadace Yanghyun (2014). Jeho filmy, které jsou často lyrické a fascinujícím způsobem tajemné, mají nelineární vyprávění, do kterého vstupuje paměť, a které nenápadným způsobem evokují osobní politické a společenské otázky. Apichatpong pracuje nezávisle na komerčním thajském filmovém průmyslu a ve své společnosti Kick the Machine Films, kterou založil v roce 1999 a ve které produkoval všechny své filmy, se věnuje propagaci experimentálního a nezávislého filmu.

Mezi jeho instalace se řadí například multi-screen projekt Primitive (2009), který byl zakoupen pro významné muzejní sbírky (například pro londýnskou galerii Tate Modern a nadaci Louise Vuittona v Paříži), významná instalace pro projekt Documenta ve městě Kassel v roce 2012 a nejnověji také filmové instalace Dilbar (2013) a Fireworks (Archive) (2014), které byly představeny na individuálních výstavách v předních galeriích v Oslu, Londýně, Mexiku a Kjótu.

Premiéra: 17. prosince 2015
Monopol: 21. 5. 2020

Orig. název: Rak Ti Khon Kaen (angl. titul Cemetery Of Splendour) / Scénář a režie: Apichatpong Weerasethakul
/ Hrají: Pongpas Widner, Banlop Lomnoi, Jarinpattra Rueangram, Petcharat Chaiburi, Tawatchai Buawat, Sujittraporn Wongsrikeaw / Kamera: Diego Garcia / Země: Thajsko, Velká Británie, Francie, Německo, Malajsie
/ Rok výroby: 2015 / Stopáž: 122 min / Projekční formát: DCP, BD, DVD / V originálním znění s českými titulky

MATERIÁL