LÁSKA

Originální název Amour (festivalový anglický název: Love)

Režie a scénář Michael Haneke

Hrají Louis Trintignant, Emannuelle Riva, Isabelle Huppert

Kamera Darius Khondji / Střih: Nadine Muse, Monika Willi

Země Francie, Německo, Rakousko

Rok výroby 2012

Stopáž 125 min.

Jazyk francouzsky s českými titulky

Přístupnost neomezená 

Premiéra 12/ 4/ 2013
Monopol 10/ 5/ 2019

Čerstvý držitel Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.
Není to romantický film, ale film o skutečné lásce od oceňovaného režiséra Michaela Hanekeho s J. L. Trintignanem a Emanuellou Rivou v hlavních rolích.

Synopse

Manželé Georges (Jean-Louis Trintignant) a Anne (Emmanuelle Riva) jsou učitelé hudby. Jejich láska a pevné pouto, které se prohlubovaly roky společného života a vášní pro klasickou hudbu, je náhle vystaveno těžké zkoušce. Stáří si vybírá svou daň – Anne prodělá mozkovou mrtvici a její okolí se musí smířit s její proměnou. Nic není jako dřív ani pro jejich dceru Evu (Isabelle Huppert). Michael Haneke se ve svém nejnovějším filmu zaměřil na subtilní téma lásky bojující s nevyhnutelným.

OCENĚNÍ

Zlatá palma v Cannes 2012

Evropské filmové ceny 2012: Nejlepší film – scénář a režie M. Haneke, produkce Margaret Menegoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka a Michael Katz, Nejlepší režie – Michael Haneke, Nejlepší herečka – Emmanuelle Riva, Nejlepší herec – Jean-Louis Trintignant.

Los Angeles Film Critics Awards 2012: Nejlepší film, Nejlepší herečka

New York Film Critics Circle Awards 2012: Nejlepší zahraniční film, Nejlepší herečka

Zlatý Glóbus: Nejlepší zahraniční film

Snímek byl nominován na Oscara v pěti kategoriích:
Nejlepší film, Nejlepší zahraniční film, Nejlepší původní scénář (Michael Haneke), Nejlepší režisér (Michael Haneke), Nejlepší herečka v hlavní roli (Emmanuelle Riva). 

V hlavních rolích páru, jehož pouto přetrhne opravdu až smrt, uvidíme slavného francouzského herce Jean-Louise Trintignanta a herečku Emannuelle Rivu.

Film je pokládán za Hanekeho nejlaskavější a nejcitlivější dílo a po právu oslnil v Cannes nejen porotu ale i novináře, filmové profesionály a diváky. Úspěchy slaví jak v evropských kinech, tak i v boji o ceny Americké akademie, kde patří k letošním favoritům.