LŮNO

Originální název Womb
Země Německo, Maďarsko, Francie
Rok výroby 2010
Formát 35mm / barevný
Stopáž 111 minut
Jazyk, přístupnost anglicky / české titulky, od 15ti let
Režie a scénář Benedek Fliegauf
Hrají Eva Green, Matt Smith, Lesley Manville, Hannah Murray, Natalia Tena
Kamera Péter Szatmári (Dealer)
Střih Xavier Box
Hudba Max Richter (Valčík s Bašírem)

Premiéra 18/ 8/ 2011
Monopol 30/ 9/ 2017

Eva Green (Casino Royale, Království nebeské) se v roli mladé ženy Rebeccy vrací do dědečkova domu na chladném anglickém pobřeží, kde před mnoha lety prožila svou první, ještě dětskou lásku. Rebecca a Tommy, kterému zůstal rošťácký úsměv, naváží přesně tam, kde se v dětství jejich cesty rozešly.

Renomovaný maďarský režisér Benedek Fliegauf (Houština, Dealer, Mléčná dráha) však nevypráví klasický příběh o „l´amour fou", ale zamýšlí se nad podobou lásky v kontextu genetické reprodukce. Když Tommy zemře při autonehodě, rozhodne se Rebecca k umělému oplodnění za pomoci klonování lidské DNA a celý svůj život pak čelí důsledkům svého kontroverzního rozhodnutí.

Milostné drama v mezinárodní koprodukci připomene slavné Milence ze severního pólu Julia Medema. Příběh osudové a zakázané lásky však režisér Fliegauf zasadil do velmi blízké budoucnosti, která mu dovolila rafinovaně využít prvky science fiction.

Něha, sobectví, altruismus, minulost, budoucnost, etika, láska – všechny tyto elementy krouží kolem Lůna. Co se týče scénografie, chtěli jsme vytvořit čisté, jedinečné prostředí, které by poskytovalo pozadí emocionální komplexitě příběhu. Chtěl jsem bezčasí, klid, ale silné pozadí, jež by nám pomáhalo meditovat o těchto tématech…

Rebecca a Tommy se do sebe zamilují už jako děti. Je to ten druh jiskry, která lidi může spojovat. Prostě se jim to stane. Nějaká neznámá síla je pohltí a vezme je na tajemnou cestu lásky, života. Jejich 12ileté odloučení? Na tom vůbec nezáleží. Když se spolu znovu setkají jako dospělí, znovu na to spojení naváží, neboť ta síla jim pořád vládne, od bodu, kdy se od sebe odloučili jako děti. Nadpozemská láska znovu začíná. Tentokrát mimo minulost, budoucnost, i mimo život a smrt, mimo tabu a společenská pravidla.
Benedek Fliegauf (z prohlášení režiséra)

OHLASY

Svou představu o „ambientním filmu“ autor dále rozvíjí snímkem Lůno z roku 2010. Fliegaufovo psychologické drama s prvky sci-fi k divákovi promlouvá tichým, sotva slyšitelným hlasem, oslavuje statickou energii filmového média a vzdává se konvenční dramaturgie ve prospěch zádumčivého, znepokojivého plynutí – místo toho, aby režisér stimuloval mozková centra zodpovědná za potěšení z vyprávění příběhu, raději atakuje naši intuici a nabrušuje naše smysly.

Aleš Stuchlý, Cinepur, http://cinepur.cz/article.php?article=2092

KE STAŽENÍ