MARGUERITE

Režie Xavier Giannoli 

Scénář Xavier Giannoli

Střih Cyril Nakache 

Kamera Glynn Speeckaert – SBC

Zvuk François Musy

Hudba Ronan Maillard

Hrají Catherine Frot, Georges Dumont, André Marcon, Michel Fau Atos, Christa Théret

Rok výroby 2015 

Země Francie, Česká republika, Belgie 

Jazyk francouzsky s českými titulky 

Kopie DCP, blu-ray 

Přístupnost přístupný

Stopáž 127 min.

Premiéra 24/ 9/ 2015
Monopol 24/ 9/ 2025

Paříž dvacátých let. Marguerite Dumont je zámožná žena, milovnice hudby a opery. Už celé roky pravidelně zpívá pro své hosty. Jenže Marguerite zpívá zoufale falešně a nikdo jí nikdy neřekl pravdu.Její manžel a blízcí ji nechávali žít v iluzích. Vše se zkomplikuje, když si vezme do hlavy, že zazpívá před skutečným publikem, v Opeře.

Výpravné kostýmní drama o vášni, která je postavena na jedné velké lži, natočil uznávaný francouzský režisér Xavier Giannoli.

Příběh je volně inspirován osudy Američanky Florence Foster Jenkins, operní zpěvačky známé jako „královna kraválu“, která se ve 40. letech minulého století proslavila svým příšerným hlasem.

V hlavní roli Marguerite exceluje Catherine Frot, která se naposledy objevila například ve snímku Z prezidentské kuchyně (Les Saveurs du palais, 2012) o přátelství prezidenta Francoise Mitterranda a jeho kuchařky.

Marguerite je šestým filmem Xaviera Giannoliho a jeho druhý film, který byl vybrán do hlavní soutěže na festivalu v Benátkách. Poprvé to bylo v roce 2012 s filmem Superstar. Giannoli se také dvakrát účastnil soutěže na festivalu v Cannes: v roce 2006 s filmem Píseň pro tebe (Quand j'étais chanteur) a v roce 2009 s filmem Na počátku (À L'origine).

Dobové drama vzniklo za české koprodukční účasti a z velké části se natáčelo v českých lokacích, mimo jiné v prostorách Divadla na Vinohradech.

Snímek Marguerite byl vybrán do hlavní soutěžní sekce Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách 2015.

OCENĚNÍ
P. Nazareno Taddei Award (MFF Benátky 2015)
* Francouzské film. ceny César 2016: 
Nejlepší výprava - Martin Kurel
Nejlepší zvuk - François Musy a Gabriel Hafner
Nejlepší kostýmy - Designer Pierre-Jean Larroque
Nejlepší herečka - Catherine Frot

Režisér Xavier Giannoli o vzniku filmu
"Asi před deseti lety jsem v rádiu slyšel neskutečný hlas operní pěvkyně, která zpívala Mozartovu Královnu noci, ale naprosto falešně. Bylo to velmi legrační, působivé… V nahrávce to praskalo, byla stará a tajemná, jako by byla z jiného světa.
Zjistil jsem, že pěvkyně se jmenovala Florence Foster Jenkins a žila ve Spojených státech ve 40. letech. Byla bohatá, milovala hudbu a operu a hlavně si vůbec neuvědomovala, jak úžasně falešný má hlas. Pravidelně zpívala v kruhu obvyklých hostí a ze společenského pokrytectví, kvůli finančním zájmům nebo z prostého slabošství jí nikdo z jejího okolí nikdy neřekl, že zpívá naprosto falešně…
Už jen ta situace samotná byla velmi zábavná a zároveň v tom bylo něco krutého, co jsem měl chuť prozkoumat."

OHLASY

Reportáž ČT - Události v kultuře