MUSTANG

Režie Deniz Gamze Ergüvenová

Scénář Deniz Gamze Ergüvenová, Alice Winocour

Hrají Güneş Nezihe Şensoy, Elit Iscan, Doğa Zeynep Doğuşlu, Tugba Sunguroglu, Iladya Akdogan, Nihal G. Koldas, Ayberk Pekcan

Kamera David Chizallet, Ersin Gök

Hudba Warren Ellis

Rok 2015

Stopáž 94 minut

Země Francie, Německo, Turecko

Jazyk turecky s českými titulky

Přístupnost přístupný

Premiéra 24/ 3/ 2016
Monopol 1/ 9/ 2025

Pět sester bojuje za svobodu a právo na lásku

Vesnice na severu Turecka, začátek léta. Lale a její čtyři dospívající sestry si po cestě ze školy hrají s místními chlapci. Po vesnici se rozběhne zpráva o domnělých nemravnostech a nevinná hra brzy přeroste ve skandál s nečekanými následky. Tradičně smýšlející babička a strýc proměňují jejich domov ve vězení, školu nahrazují lekce domácích prací a vaření. Rodina jim domlouvá ženichy. Pět sester spojených touhou po svobodě se rozhodne vzepřít útlaku a rozbít okovy konzervativní společnosti, která je svazuje.

Výjimečný debut režisérky Deniz Gamze Ergüvenové má za sebou právem už řadu úspěchů včetně nominace na Oscara pro zahraniční film. Dramatický a dojemný příběh o cestě za svobodou a hledání vlastní identity je zároveň nadčasový a univerzální. Už samotný název filmu evokuje bajku o divokém koni, který se stává symbolem dívek uvězněných za pomyslnými i skutečnými mřížemi. Navzdory vážným tématům, která film přináší, je jeho tón svěží, lehký a půvabný, stejně jako dívky, které stojí v jeho středu.

OCENĚNÍ
- nominace na Oscara v kategorii Zahraniční film
- nominace na Zlatý glóbus v kategorii Zahraniční film
- Vítěz filmových cen LUX udělovaných Evropským parlamentem 2015
- Cena pro Objev roku udělovaná porotou FIPRESCI na Evropských filmových cenách  2015
- Cena Goya pro nejlepší Evropský film
- 4 x francouzská filmová cena César: Nejlepší původní scénář (Deniz Gamze Ergüven a Alice Winocour), Nejlepší hudba (Warren Ellis), Nejlepší debut(D. Gamze Ergüven), Nejlepší střih (Mathilde Van De Moortel)

Předpremiéra na MFF Febiofest 2016
Projekce:
06.04.2016 / 20:00 Ostrava |Cinestar Ostrava
07.04.2016 / 20:00 Olomouc |Kino Metropol
15.04.2016 / 17:30 Mladá Boleslav
20.04.2016 / 18:00 Brno |Kino Art

KE STAŽENÍ