POST TENEBRAS LUX

Originální název POST TENEBRAS LUX

Režie CARLOS REYGADAS

Scénář CARLOS REYGADAS

Hrají ADOLFO JIMÉNEZ CASTRO, NATHALIA ACEVEDO, RUT REYGADAS, ELEAZAR REYGADAS

Kamera ALEXIS ZABÉ

Střih NATALIA LÓPEZ

Země MEXIKO, NIZOZEMÍ, FRANCIE, VELKÁ BRITÁNIE

Rok výroby 2012

Formát DCP, DVD, Blu-ray, 35mm

Stopáž 120 min.

Jazyk ŠPANĚLSKY, FRANCOUZSKY, ANGLICKY, ČESKÉ TITULKY

Přístupnost NEOMEZENÁ

Premiéra 28/ 2/ 2013

Monopol 28/ 5 /2019

Fascinující snímek jednoho z nejzajímavějších mexických režisérů současnosti Carlose Reygadase (Bitva na nebi, Japon). Nejmagičtější film roku oceněný Cenou za režii na festivalu v Cannes.

Snímek  zachycuje osudy mladé rodiny, která se z města odstěhuje žít na venkov. Střet s realitou venkova však není tak poetický, jak se na první pohled zdálo. Místní jsou nedůvěřiví, vztahy na venkově jsou ovlivněny událostmi z dávné minulosti, mladý pár provokuje svým stylem života a stavbou opulentního, moderního domu. To vše ještě podpoří to horší ve vztahu mladého páru, který si musí uvědomit, že “život v přírodě” jim nezaručí lásku a spokojenost.

Film je v mnoha ohledech radikální autorskou výpovědí o vztahu muže a ženy, o rodičovské lásce, o démonech v každém z nás. Je natočený ve formátu 4:3 a jeho větší část pracuje s rozostřením okrajů obrazu. V dětských rolích se představí režisérovy děti a obecně pro herce platí, že jsou mimořádně autentičtí. Post tenebras lux (v překladu “po temnotě budiž světlo” je filmem, který pracuje s exotičností mexického venkova, ale zároveň je až nečekaně univerzální. I proto oslnil letošní porotu v Cannes, která mu v silné konkurenci snímků jako je Hon, Láska nebo Holy Motors udělila Cenu za režii.

Film byl zakoupen do distribuce ve spolupráci s festivalem Ostrava Kamera Oko.

OCENĚNÍ

Cannes 2012: Cena za režii