PRACH

Scénář Vít Zapletal, Václav Hrzina
Režie
 Vít Zapletal
Hrají Radek Valenta, Hana Jagošová, Vojtěch Poláček, Eliška Stejskalová, Filip Truksa, Hilda Novotná, Rudolf Fuchs, Miroslav Babuský, Karel Vlček
Kamera Ondřej Belica
Střih Jiří Procházka
Zvuk Jan Richtr
Hudba Robert Křesťan, Jiří Vašíček
Země ČR
Stopáž 95 min.
Přístupnost  přístupný

Premiéra 11/ 8/ 2016
Monopol 12/ 10/ 2022

Dva bratři, starší s manželkou, mladší s milenkou a malým dítětem, se potkávají na venkovské usedlosti poté, co jejich otce stihne mrtvice. Subtilní rodinné drama od debutujícího Víta Zapletala, které se z běžné české tvorby vymyká přirozeným akcentem křesťanské víry. 
(MFF Karlovy Vary Karlovy Vary 2015).

Prach byl v předpremiéře uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2015, kde byl zařazen do soutěžní sekce Na Východ od Západu. Promítán byl také na Mezinárodním filmovém festivalu Febiofest 2016 a na festivalu Finále Plzeň.

SYNOPSE:
Mrtvice otce odstartuje příběh tří dnů a dvou nocí v životě jedné rodiny. Kvůli ní přijíždějí k rodičům na venkovskou samotu oba synové se svými partnerkami. Po dlouhé době jsou společně na jednom místě. V domě se pomalu zastavuje čas, pietní nálada vybízí k meditacím o základních otázkách života. A nenápadné, podivné náhody směřují jejich cesty nepředvídaným směrem. Decentní snímek, spoléhající na divákovu aktivní spolupráci, navrací do české kinematografie duchovní rozměr.

OHLASY:
Vít Poláček, 25fps.cz:
Absolventský film studenta katedry režie FAMU má světové parametry. Na pozadí zápletky o umírajícím otci rodiny nechává diváka bloudit v mikrosvětě jeho rodiny a pozorovat drobné detaily, které mohou a nemusejí skládat celkový obraz. Film je čistě nenávodný a přitom má jasný styl, který definuje zejména práce s časem a prostorem. Navíc klade transcendentální otázky.

Jan Křipač, Fantom filmu:
„Vztahový film" o rodině, která se musí vyrovnat s nenadálou tragickou událostí, se nevyčerpává na běžné psychologické rovině, ale dotýká se – aniž by sklouzl do prázdné rétoriky – duchovních rozměrů života. I když jsou Zapletalovy inspirační zdroje zřejmé (zejména francouzská linie Bresson – Pialat – Cavalier), mladý režisér se nebojí – zvláště ve výtvarném pojetí a mizanscéně – vlastních neotřelých řešení, která nepoutají pozornost k sobě, ale jsou vkomponována plynule ve prospěch příběhu...

VÍT ZAPLETAL (nar. 1986, Hustopeče u Brna)
Vystudoval užitou malbu na SUPŠ v Uherském Hradišti. Od roku 2007 studoval režii na FAMU, a to v dílně Jana Němce a Petra Marka. Ohlas budily už jeho studentské filmy: Pokoj (2008) získal Stříbrného dinosaura na festivalu Etiuda & Anima v Krakově, snímek Pět měsíců a tři dny (2008) byl oceněn na Famufestu jako nejlepší cvičení studentů prvního ročníku. V roce 2011 natočil bakalářský snímek Život přede mnou, který se objevil v české soutěžní sekci Fresh Film Festu. Subtilní rodinné drama Prach je jeho absolventský film.

Teaser 1

Teaser 2

Teaser 3

Teaser 4

 

 
KE STAŽENÍ