SCHMITKE

Režie Štěpán Altrichter

Kamera Cristian Pîrjol

Scénář Jan Fusek, Tomáš Končinský, Štěpán Altrichter 

Podle povídky Tomáš Končinský

Střih Phillip Wenning, Andrea Schumacher

Hudba Johannes Repka

Zvuk Christoph de la Chevallerie, Philipp Schneider

Hrají Peter Kurth,  Johann Jürgens, Helena Dvořková, Jakub Žáček, Petr Vršek, Lana Cooper, Stephan Grossmann, Johana Schmidtmajerová ad.

Země Česko, Německo

Stopáž 94 min. 

Přístupnost do 15 let nepřístupné

Premiéra 13/ 8/ 2016

„Poslyšte příběh muže, který dlouho seděl doma a bál se vyjít ven, aby se neztratil v hrozivém, temném lese. Jednoho dne však vyšel ven a ztratil se v hrozivém, temném lese...“ (stará krušnohorská legenda)

Julius Schmitke je postarší konstruktér, jehož osamělý život se skládá hlavně z nevzrušivé práce, ukecaného mladého kolegy a občasného zvláštního vábení lesního porostu. Když je jednoho dne pověřen opravou nevysvětlitelně skřípající staré turbíny, kterou kdysi navrhl, není z výletu na českou stranu Krušných hor příliš nadšen. Podivný kraj hlubokých lesů, zchátralých dolů a neméně podivných lidí v něm mnoho důvěry nevyvolá, ale když se mu přes noc záhadně ztratí kolega, musí i Schmitke vstoupit mezi mlhou zahalené stromy.

Film Schmitke se odehrává v současném Německu a Česku, jeho hlavní část pak na pomezí těchto dvou zemí – v malém městečku uprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety, který těží z „magického realismu“ tamního prostředí. Hlavní postavou jsou totiž kromě Julia Schmitkeho právě Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací.

OCENĚNÍ

  • 24. Film Festival Cottbus 2014 – Cena za nejlepší debut
  • Cena studentské poroty za nejlepší film na festivalu Finále Plzeň 2015
  • Festival v německém Schwerině  – Cena kritiky FIPRESCI + Cena za nejlepší zvuk