SOCIALISMUS

Originální název Socialisme
Země Švýcarsko / Francie
Rok výroby 2010
Formát 35 mm / barevný
Stopáž 101 minut
Jazyk, přístupnost francouzsky / české titulky
Režie Jean-Luc Godard a Fabrice Aragno, Jean-Paul Battaggia, Pierre Binggeli, Paul Grivas, Anne-Marie Miéville, Louma Sanbar
Hrají Patti Smith, Catherine Tanvier, Christian Sinniger, Jean Marc Stehlé, Robert Maloubier
Střih François Musy & Gabriel Hafner
Hudba ECM Records

 

Premiéra 4/ 11/ 2010
Monopol 20/ 5/ 2016

Sourozenci Florine a Lucien se rozhodnou strávit svůj narozeninový den přemýšlením o významu slov Volnost – Rovnost – Bratrství. S dětskou upřímností položená otázka nedovoluje rodičům omezit se na otřepaná klišé, a tak rodiče a s nimi i tvůrci a diváci musejí bilancovat, odkud vzešly a kam dospěly tyto ideály. Během projížďky výletní lodí po Středozemním moři se otevře horizont s množstvím dalších otázek, příběhů, událostí, iluzí, mýtů a lží.

Koláž názorů náhodných pasažérů, mezi nimiž jsou válečný zločinec se svou vnučkou, významný francouzský filosof Alain Badiou, legendární americká zpěvačka Patti Smith, či moskevský pohlavár, se prolíná s různými obrazovými materiály, které nás přemístí do Egypta, Palestiny, Oděsy, řecké Hellas, Neapole či Barcelony.
Jean-Luc Godard, enfant terrible světové kinematografie natočil opus o nenaplněných ideálech západní společnosti plný kritické sebereflexe, nečekaných spojení, umělecké kreativity a vtipu.