Nezařazeno

Současný slovenský film 2014

Soucasny slovensky film_prehlidka_web

Jak se žije na Slovensku? Jaké jsou sny, naděje a obavy lidí z různých generací, a jak je reflektují filmoví tvůrci? Výběr z filmové tvorby našich nejbližších východních sousedů.

V rámci letošního ročníku přehlídky budou po českých kinech od 16. října 2014 putovat snímky Felvidék – Horná zem režisérky Vladislavy Plančíkové, Děti režiséra Jaro Vojteka, V tichu režiséra Zdeňka Jiráského a kolekce krátkých filmů.

V TICHU
Na pomezí hrané a dokumentární tvorby se pohybuje snímek V TICHU režiséra Zdeňka Jiráského, autora Českými lvy ověnčených Poupat. Jeho nový je film vizuálně působivou dokumentární fikcí mapující fragmenty osudů pěti židovských hudebníků a interpretů v období druhé světové války. V jedné z hlavních rolí se objeví vynikající Judit Bárdos, která se českému publiku nedávno představila ve snímku Fair Play.

FELVIDÉK – HORNÁ ZEM
Druhým filmem je dokument FELVIDÉK – HORNÁ ZEM režisérky Vladislavy Plančíkové. Emočně i vizuálně silný film reflektuje stále aktuální a tabuizované téma slovensko-maďarských vztahů v unikátní podobě kombinující klasické postupy s animací. Osobní výpovědí o svém rodinném zázemí pomáhá autorka divákům pochopit osudovost a nadčasovost dávno vytěsněných událostí, které však ve společnosti stále rezonují. Atmosféru snímku dokresluje podmanivá hudba Jany Kirschner.

DĚTI
Celovečerní hranou tvorbu zastupuje v letošní kolekci debut talentovaného Jara Vojtka DĚTI. Jak říká sám řežisér, jeho film je o vztazích, které jsme si nevybrali. Mezi rodiči a dětmi je vždy silné pouto, které nám může život zjednodušit nebo zkomplikovat. Vojtekův povídkový film má skvělé herce, silné téma a svou jednoduchostí zachycuje nejen tempo naší doby tváří v tvář rodinným poutům, ale nečekaným způsobem odkrývá intimitu a komplikovanost těchto vztahů.

Tři celovečerní filmy bude v přehlídce doplňovat kolekce krátkých filmů různých formátů a žánrů, které budou tvořit samostatný celovečerní program.

V kinech se přehlídka objeví od 16. října 2014.