Nezařazeno

Současný slovenský film

SSF

Distribuční společnost Artcam ve spolupráci s Asociací slovenských filmových klubů, distribuční společností Cinemart a produkčními společnostmi Evolution Films, Produkce Radim Procházka a Hypermarket Film uvádějí do českých kin kolekci pěti nejvýraznějších slovenských filmů loňského roku.

Kolekce je složená ze tří celovečerních dokumentů (Krehká identita režisérky Zuzany Piussi, Nový život režiséra Adama Oĺhy a Kauza Cervanová režiséra Roberta Kirchhoffa) a dvou celovečerních hraných filmů (Můj pes Killer režisérky Miry Fornayové a Ďakujem, dobre režiséra Mátyáse Priklera).

Ďakujem, dobre

Pozoruhodný snímek je intimní sondou do života tří různých rodin, z nichž každý je na jiném stupni společenského žebříčku, a každá se snaží nějak popasovat se změnami, které nám současnost přináší. Nepřikrášlený, ironický pohled na stav věcí v nejlepší tradici československých společensko-kritických filmů.

Můj pes Killer

Jeden z mála česko-slovenských filmů, který se pokouší ohledávat nejen autentické prostředí vinařského kraje na pomezí obou zemí, ale především ožehavé téma dospívání jednotlivce tváří v tvář lhostejné společnosti. Film získal hlavní cenu na festivalu v Rotterdamu.

Kauza Cervanová

Skutečný případ zavražděné studentky byl inspirací i pro hraný film F. A. Brabce Bolero. Režisér Kirchhoff poukazuje nejen na peripetie vyšetřování a následného soudního procesu v době normalizace, ale i na současný život aktérů případu. Jeden z nejkontroverznějších a divácky nejúspěšnějších slovenských dokumentů posledních desetiletí.

Krehká identita

Zuzana Piussi byla na sklonku loňského roku obviněna z několika trestných činů. Její dokument Krehká identita ukazuje proč. Neodbytně a se sžíravou ironií totiž sleduje národovecké slovenské hnutí a ukazuje nám, že nacionalistický patos je v zemích s pošramocenou kulturou sice směšný, ale rozhodně ne okrajový. Vydejme se tedy na pouť do kolébky civilizace, která je samozřejmě kolébkou slovenského národa…

Nový život

Tatínkové jsou někdy pěkní ,lumeni‘. Otec Adama Oĺhy, známý slovenský pedagog a filmař, se po letech společného života rozhodl opustit svou ženu a šest dětí a začít znova. Adam tak přejímá jeho místo a pouští se do zaznamenávání rodinných peripetií. Komický film o trapnosti, rodině, vztazích a únavě ze zodpovědnosti. Film získal diváckou cenu na festivalu v Jihlavě.