Nezařazeno

Střední Evropa – současná filmová tvorba

Přehlídka filmů z Maďarska, Polska, Slovenska, Česka a Rakouska proběhne od 9. do 12. října 2014 ve Studiu Béla a dalších prostorách Maďarského institutu (Rytířská 25-27, Praha 1.)

Na přehlídce uvidíte výběr nových maďarských, polských, českých a slovenských filmů, z nichž některé uvedou sami jejich tvůrci.

Letošní přehlídky se zúčastní:
režisérka Virág Zomborácz, režisérka Klára Řezníčková, režisér Pavel Kolaja, režisér Radim Špaček, producentka Pavlína Kalandrová, autor hudby Michal Nejtek, režisérka Antoinette Zwirchmayr, studenti a pedagogové MOME, kteří svůj čtvrteční program zahájí vernisáží výstavy filmových plakátů, studenti FAMU a další.

PROGRAM

Všechny projekce s českými titulky.
Účastnický poplatek na celou přehlídku: 240,- Kč
Jednodenní: 80,- Kč

Střední Evropa - plakát

PŘEHLED FILMŮ:

ANTOINETTE ZWIRCHMAYR
Rakouská experimentální filmařka představí kolekci svých filmů.

Dry Shampoo, 3 min, super8, b/w, silent, 2011
Fortune cookie, 3 min, super8, color, silent, 2011
Animal verus machine, 3 min, super8, color, silent, 2011
Rosalie, 2‘50 min, super8, color, silent, 2013
Untitled, 1‘50 min, 16mm, color, silent, 2012
Untitled, 1‘50 min, 16mm, color, silent, 2012
Oceano Mare, 2‘50 min, 16mm, b/w & color, silent, 2014
Floaters in the eye, 3 min, 16mm, b/w & color, silent, 2011
Celková stopáž: 20 min.

BÍLÝ BŮH
(Fehér isten), Maďarsko, Německo, Švédsko 2013, 119 min.
Režie: Kornél Mundruczó
Hrají: Zsófia Psotta, Sándor Zsótér, Lili Monori, Lili Horváth, László Gálffy

Strhující nadčasový snímek o vztahu lidské a psí rasy získal hlavní cenu sekce Un certain regard na festivalu v Cannes 2014. Hlavním hrdinou filmového podobenství zpochybňujícího nadřazenost člověka nad ostatními tvory je pes Hagen, který je řízením osudu oddělen od svojí paní a musí se naučit přežít na ulicích Budapešti. Snímek je postaven na silném, univerzálním příběhu a výjimečně úspěšné režijní práci s lidskými a zvířecími herci.

BÝT JAKO KAZIMIERZ DEYNA
(Być jak Kazimierz Deyna), Polsko 2012, 95 min.
Režie: Anna Wieczur-Bluszcz
Hrají: Marcin Korcz, Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Małgorzata Socha

Kazik přišel na svět v den, kdy polský fotbalový reprezentant Kazimierz Deyna střelil svůj proslulý gól přímo z rohového kopu v utkání s Portugalskem v roce 1977. Jeho otec to bere jako znamení: rozhodne se, že jeho syn se stane pokračovatelem tohoto virtuosa kopané. Chlapec sice neprojevuje příliš velký sportovní talent, ale přesto si dokáže najít svou vlastní cestu… Úsměvný film okořeněný fotbalovou vášní líčí dětství v komunistickém Polsku i dospívání v dobách transformace.

COUCH SURF
Maďarsko 2013, 84 min.
Režie: Zsombor Dyga
Hrají: Vica Kerekes, Gabriella Hámori, Zsolt Anger, Zsolt Nagy

Kdyby pohovky uměly vyprávět… Vyprávěly by o dětinském manželovi odsouzeném k domácímu vězení, o úzkostných stavech pacienta docházejícího na terapii, o loserovi chystajícímu se na rande, o neurotickém páru dumajícím nad tajemnou skvrnou, o starém a novém majiteli vyhozeného kanape, o francouzských hippies… Veselé, dojemné a vtipné příběhy deseti kanapí a dvou tuctů lidí.

DALŠÍ ŽIVOT MÉHO OTCE
(Utóélet), Maďarsko, 2014, 90 min
Režie: Virág Zomborácz
Hrají: Márton Kristóf, László Gálffi, Eszter Csákányi

Mózes je nesmělý, nejistý mladík, který dokončil studium teologie a žije s rodinou v zapadlé vesnici. Má poněkud komplikovaný vztah se svým autoritativním otcem, pastorem, který ho nebere příliš vážně. Jednoho dne otec náhle zemře, jeho duch se však začne Mózesovi jako jedinému z pozůstalých zjevovat. Mladík se všemožně snaží přijít na kloub tomu, jak by otcův duch mohl dosáhnout klidu, a zřejmě poprvé v životě je postaven do situace, kdy musí vzít věci pevně do svých rukou. Zároveň získává příležitost svůj vztah s otcem změnit. Energický debut režisérky a scenáristky Virág Zomboráczové nevšedním způsobem zpracovává téma truchlení a vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka. Snímek s prvky magického realismu osvěžujícím způsobem kombinuje žánry a mísí humorné až bizarní momenty s dramatickými. (zdroj: MFFKV)

DĚTI
(Deti), Slovensko, ČR, 2014, 100 min.
Režie: Jaro Vojtek
Hrají: Bubla, Martin Horváth, Richard Felix, Arnold Nagy, Pavel Zatloukal, Marie Ludvíková

Původně dokumentarista Jaro Vojtek natočil čtyři příběhy o dětech a rodičích, které spojil do mimořádně autentického a silného filmu. Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem svého nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce, každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším a vyrovnávat se s tlakem okolí. Titulní píseň k filmu nazpívala Jana Kirschner.

FAMUFILMY
ČR 2014, 90 min.
Kolekce filmů studentů Filmové a televizní Akademie múzických umění v Praze.

JACK STRONG
(Jack Strong), Polsko 2014, 122 min.
Režie: Władysław Pasikowski
Hrají: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Patrick Wilson, Oleg Maslennikov

Film natočený podle skutečných osudů muže, jenž se snažil zvrátit 3. světovou válku, vidělo v Polsku 1,2 milionu diváků. Ryszard Kukliński, plukovník Polské lidové armády, patřil mezi nejvýznamnější agenty CIA ve velení Varšavského paktu. Napínavý špionážní snímek neopomíjí neblahé osobní následky jeho rozhodnutí a dvojího života. A nechybí ani honička žigulíky v zasněžené Varšavě…

JÍZDENKA NA MĚSÍC
(Bilet na Księżyc), Polsko 2013, 118 min.
Režie: Jacek Bromski
Hrají: Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz, Bożena Adamek, Krzysztof Stroiński

Příběh o mládí, přátelství a lásce v době, kdy první člověk přistál na Měsíci, tranzistoráky pulzovaly rokenrolem a snem všech polských automobilových fanoušků byl Fiat 125p (samozřejmě polský). Filmové putování do šedesátých let, pestré doby „květinových dětí“ a bigbítu. Rok 1969. Adam, velký letecký nadšenec, je povolán na vojnu, i když ke svému velkému zklamání k námořnictvu. Jeho starší bratr ho doprovází na několikadenní cestě k moři a zároveň se snaží připravit svého nesmělého bratra na život.

JOANNA
(Joanna), Polsko 2013, 45 min.
Režie: Aneta Kopacz

V dubnu 2010 lékaři řekli Joanně, že jí zbývají tři měsíce života. Svému pětiletému synovi slíbí, že udělá všechno pro to, aby žila co nejdéle. Začne psát blog, který si získá mimořádnou popularitu. Její cíl je obyčejný: strávit dovolenou u Mazurských jezer nebo vidět, jak synek jezdí na kole bez postranních koleček. Oceňovaný dokumentární film je diskrétním a přitom mimořádně silným záznamem těchto posledních měsíců.

JSOU VĚCI DIVNÉ A NEVYSVĚTLITELNÉ
(Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan), Maďarsko, 2014, 96 min
Režie: Gábor Reisz
Hrají: Áron Ferenczik, Katalin Takács, Zsolt Kovács

Áronovi táhne na třicet, před časem dokončil studium na univerzitě, hledá si práci, a tak docela neví, co si počít sám se sebou. Zatím jej finančně podporují rodiče, kteří však mají neustále tendence zasahovat mu do života, a jimž pro jistotu ani neřekne, že se s ním před nějakou dobou rozešla přítelkyně Eszter. Během oslavy třicátin se Áron dozví, že si Eszter našla nového přítele, a svůj žal se rozhodne notně zapít. Když se druhého dne ráno probudí s koupenou jednosměrnou letenkou do Lisabonu, odhodlá se přijmout výzvu a vydat se vstříc neznámému… Celovečerní debut Gábora Reisze má podobu úsměvného indie filmu, v němž s nadhledem přibližuje hrdinovo hledání svého místa v životě.

HOSANA
(Hosanna), Polsko 2013, 9’30”
Režie: Katarzyna Gondek
Hrají: Antonina Koźlicka, Halina Jabłonowska

Hosana je vyprávění o neposedné holčičce, která vstoupí do světa své bigotní babičky a obrátí ho vzhůru nohama. Vnučka odhaluje zvláštní „sbírku“ babiččiných přátel a postupně prozkoumává jejich roli v babiččině životě. Dívenčina zvědavost boří, ale zároveň nanovo buduje babiččin životní řád.

KOLEKCE KRÁTKÝCH FILMŮ
Slovensko, 77 min.

Homo ciris (r. Jana Mináriková, 20 min.)
Film o člověku, který tak dlouho pracuje ve velkochovu akvarijních rybiček, až se rozhodne stát se jednou z nich. Stylizovaný portrét na pomezí hraného a dokumentárního filmu.

Twins (r. Peter Budinský, 6 min.)
Animovaný film o siamských dvojčatech, která spolu bojují nejen uvnitř boxerského ringu.

Hviezda (r. Andrej Kolenčík, 20 min.)
Dokumentární film o amatérském herci Jánu Slovákovi, jehož angažmá v různých podivných inscenacích mu vynesla popularitu na celém Slovensku.

Posledný autobus (r. Ivana Laučíková a Martin Snopek, 15 min.)
Je začátek lovecké sezóny. Zvířata nastupují do autobusu a snaží se zmizet z lesa, ale lovecká hlídka nikdy nespí… Film kombinující animaci s hranou akcí byl v širším výběru na studentského Oscara.

Tanec tygra (r. Martin Repka, 16 min.)
První slovensko-bollywoodský hraný film o jednom indickém herci, který se chtěl stát hvězdou a málem se jí stal.

MATKA
(Matka), Polsko 2013, 30 min.
Režie: Łukasz Ostalski
Hrají: Danuta Stenka, Magdalena Czerwińska, Rafał Fudalej

Małgorzata, významná politička, odjíždí do domu u jezera. Její syn, narkoman, potřebuje pomoc. Po příjezdu na místo najde chlapce napůl v bezvědomí, ale objeví i zmasakrované tělo mladé dívky. Tváří v tvář tragédii se jejich vzájemné vztahy komplikují a na povrch vyplouvají skryté křivdy. Matka musí učinit nejtěžší rozhodnutí ve svém životě.

MÍSTA
ČR, 2014, 108 min.
Režie: Radim Špaček
Hrají: Vladimír Polívka, Johana Matoušková, Jan Cina, Robert Nebřenský, Jiří Štrébl

Dvěma devatenáctiletým klukům Adamovi (Vladimír Polívka) a Markovi (Jan Cina) je jejich rodiště těsné, zároveň ale moc nevědí, co si se svými životy počít. V tu chvíli do jejich světa vstupuje dcera místního prominenta Anna (Johana Matoušková) a vnáší do něj tajemství, napětí a touhu. Zdánlivě nudné a usedlé město před nimi začíná odhalovat temné spodní proudy. Annin otec má navíc k dceři velmi ochranitelský vztah, a když se trojice zaplete do konfliktu ústícího v krvavou rvačku, usoudí, že přátelství jeho dcery s Adamem a Markem může být nebezpečné… Místa jsou novým projektem tvůrců nejlepšího filmu roku 2010 Pouta.

MOME Anim diploma – blok animovaných filmů, Maďarsko, 93 min.
Filmy posluchačů Katedry animované tvorby Univerzity Moholy-Nagye v Budapešti.

Zajíc a srna/Nyuszi és őz, r. Péter Vácz | 2012 (17’)
Papírový svět/Papírvilág, r. Dávid Ringeisen, László Ruska | 2013 (2’30”)
Symphony No. 42, r. Réka Bucsi | 2013 (9’34”)
Domov/Otthon, r. Bálint Gelley | 2012 (6’)
Dědictví/Örökség, r. Bukta Zsolt | 2013 (5’00”)
Je mi líto/Sajnálom, r. Árpád Hermán | 2011 (4’)
Dipendenza, r. Panna Horváth-Molnár | 2012 (13’)
Uršula/Orsolya, r. Bella Szederkényi | 2009 (5’)
I am Simon, r.Tünde Molnár | 2009 (11’16”)
Dáma s dlouhými vlasy/Hölgy hosszú hajjal, r. Barbara Bakos | 2012 (9’)
Jak vznikl svět?/Hogyan keletkezett a világ?, r. Iván Tamás | 2013 (6’)
Svalnaté princezny/Izmos királylányok, r. Júlia Farkas | 2009 (5’)

ODBORNÝ DOHLED NAD VÝCHODEM SLUNCE
Česko, 2014, 70 min.
Režie: Pavel Göbl
Hrají: Jiří Lábus, Vratislav Brabenec, Jiří Vymětal, Nikol Fischerová, Jozef Polievka

Nepotrestané bezpráví přivádí do města na severu tři bývalé vězně. Kdysi je trápil stejný příslušník státní bezpečnosti. Teď tady má hospodu. Pánové se rozhodnou vzít zákon do vlastních rukou, aby zjistili, že pro pomstu nemají vlohy… Potkávají femme fatale, které dají cit a střechu nad hlavou a ona jim za to ukáže rozdíl mezi pomstou a trestem. Prožívají eastern.

PARÁDNĚ POKECAL
ČR, 2014, 75 min.
Režie: Tomáš Pavlíček
Hrají: Jenovéfa Boková, Václav Vydra nejml., Aneta Krejčíková, Vladimír Polívka, Matěj Ruppert, Marie Doležalová

Autorská komedie Parádně pokecal zachycuje šest měsíců v životě 25letého Štěpána Procházky. Opět vyhozen ze školy, opět opuštěn přítelkyní a jako vždy bez práce opouští Prahu. Nevěda coby, odjíždí bezcílně s přáteli na chatu. Shodou zamotaných okolností se ale ocitá v malém městě Sedmihoří, kde začíná pracovat jako operátor v call-centru. Vše se ale mění ve chvíli, kdy se v záplavě fádních telefonátů ozve hlas tajemné slečny Marie.

V TICHU
Slovensko, ČR, 2014, 84 min.
Režie: Zdeněk Jiráský
Hrají: Judit Bárdos, Ján Čtvrtník, Kristína Svarinská, Ján Gallovič

Režisér Zdeněk Jiráský (Poupata) natočil ve slovenské produkci film inspirovaný osudy židovských hudebníků za druhé světové války. Působivý filmový esej na pomezí hraného a dokumentárního filmu zachycuje ve vizuálně silných obrazech cestu několika protagonistů z jejich klidných, předválečných tvořivých životů až k bezprecedentnímu utrpení, do kterého byli nedobrovolně uvrženi.

VIKTOR KOLÁŘ
ČR, 2013, 52 min.
Režie: Klára Řezníčková
Portrétní dokument představující mimořádnou tvůrčí osobnost Viktora Koláře jako výjimečného fotografa s výraznými myšlenkami reflektujícími umění, život i vlastní pohnuté osudy a rodinu.

Kolářovo jméno je vyslovováno nejčastěji ve spojení s Ostravou. Vedle ostatních klasiků české moderní fotografie, jako jsou Drtikol, Sudek, Štreit a další, zůstal jedním z posledních našich světově uznávaných tvůrců, o němž u nás doposud nevznikl žádný samostatný dokument. Režisérka Klára Řezníčková přichází se snímkem, který tento dluh vyrovnává. Dokument je unikátní i nebývalou otevřeností, se kterou Viktor Kolář, jindy uzavřený a nepřístupný, vyšel televizním tvůrcům naproti.

VOLNÝ PÁD
(Szabadesés), Maďarsko,  Francie, Jižní Korea, 2014, 89 min.
Režie: György Pálfi
Hrají: Piroska Molnár, Zsolt Nagy, Tamás Jordán

„Jaký si dáš čaj? Máme mátový,” vyzývá bez většího zájmu starší žena svého apatického muže, s nímž obývá zabydlenou domácnost. Poté se schodištěm vydá na střechu domu, odkud očima přehlédne večerní, smogem zahalenou Budapešť. A skočí. Do domácností, jejichž chod letmo zahlédneme, zatímco žena padá kolem oken, se ale ještě vrátíme. Navštívíme jednu po druhé, vždy na chvíli, ale zároveň na dostatečně dlouho, abychom dokázali pojmenovat „diagnózu”, která příslušníky těchto domácností formuje a jejichž souhrn je – bohužel, dlužno říct – typický i pro současnou společnost. Ač vystavěny se zřetelnou odlišností, nabízejí všechny příběhy i množství paralel. S groteskní nadsázkou podaný výsměch planému spasitelství či lhostejnosti, plivanec do tváře přetvářky. Mimořádně imaginativní, dotažený a přitom neokázalý snímek dokáže přicházet s provokativními myšlenkami, aniž by na něm bylo cokoliv prvoplánově pohoršujícího. Někdy ani skok ze střechy nepomůže. (zdroj: MFFKV)

ZVONY NAD TBILISI
ČR, 2012, 80 min.
Režie: Pavel Kolaja
Příprava výstavy o gruzínských filmařích šedesátých let v Tbilisi otevřela možnost k vzácným setkáním. Portrétní dokument nám přibližuje významné tvůrce jedné epochy, jako jsou Tengiz Abuladze, Rezo Čcheidze, bratři Šengelajové, Alexandr Rechviašvili. Ve své době představovali světu hodnotná díla přinášející originální filmové postupy a myšlenky vyvěrající z hlubokých tradic a mentality národa. Film je nostalgickou vzpomínkou na dobu dávno minulou.