TANEČNICE

Původní název La Danseuse
Režie Stephanie di Giusto
Scénář Stéphanie Di Giusto,Thomas Bidegain
Hrají Soko, Gaspard Ulliel, Mélanie Thierry, Lily-Rose Depp, François Damiens
Kamera Benoît Debie
Rok 2015
Stopáž 108 minut
Země Francie, Belgie, Česká republika
Jazyk francouzsky a anglicky s českými titulky
Přístupnost do 12 let nevhodný

Premiéra 19/1/2017

Monopol 1/5/2026

 

 

Budoucí hvězda evropských kabaretů éry Belle Epoque Loïe Fullerová se narodila na americkém Středozápadě a nic z jejího původu nepředurčovalo tuto farmářskou dcerku k tomu, že jednou bude tančit v pařížské Opeře. Ale stalo se. Skryta v metrech hedvábí, paže prodloužené dlouhými dřevěnými tyčemi, Loie znovu objevuje své tělo na jevišti a uchvacuje publikum každý večer o trochu víc svým revolučním Serpentinovým tancem. Oslní celé město a stane se ikonou, zářícím symbolem jedné generace. Významní obdivovatelé jí padají k nohám: Toulouse-Lautrec, bratři Lumierové, Rodin. Dokonce i když jí hrozí, že si fyzickou námahou zničí záda, i když jí záře reflektorů spaluje oči, nic ji nezastaví v touze stále zdokonalovat své umění. Až setkání s Isadorou Duncanovou – mladou tanečnicí bažící po slávě – přivede tuto ikonu z počátku 20. století k pádu...

V hlavních rolích: francouzská zpěvačka a herečka Soko, modelka a herečka Lily-Rose Depp (dcera Johnnyho Deppa a Vanessy Paradise) a Gaspard Ulliel (známý z role hlavní role filmu Saint Laurent nebo z filmu Umění milovat).

Film byl vybrán do prestižní soutěžní sekce filmového festivalu v Cannes Un Certain Regard. 

ČESKÁ KOPRODUKCE - SIRENA FILM
Film vznikl ve francouzsko-česko-belgické koprodukci, ve které českou stranu zastupovala společnost Sirena Film s producentem Artemiem Benkim. Ten má na kontě mimo jiné úspěšný koprodukční film Marguerite režiséra Xaviera Giannoliho, který Artcam uvedl do kin na podzim loňského roku. Film Marguerite získal čtyři francouzské filmové ceny César včetně ocenění pro českého výtvarníka Martina Kurela, a byl uveden na festivalu v Benátkách. Artemio Benki a Sirena Film stojí také za českou koprodukční účastí na filmu Personal Shopper (režie Olivier Assayas, v hlavní roli Kirsten Stewart), který je zařazen do hlavní soutěžní sekce festivalu v Cannes.

„Tanečnice je mimořádný filmový debut videoumělkyně Stephanie di Giusto, na němž se podílel oceňovaný scenárista Thomas Bigedain (Prorok, Dheepan...). Režisérka předvedla v tomto filmu jedinečný přístup k vyprávění, založený na moderní dramaturgii, silné vizuální identitě a vynikajícím obsazení. Věřím, že film má šanci oslovit publikum na celém světě. S Tanečnicí vidíme zrození nové významné světové režisérky,“ říká o filmu koproducent Artemio Benki. „Spolupracovali jsme na tomto filmu od jeho počátků v roce 2013 a většina umělecky náročných scén se natáčela v Praze,“ dodává Benki. 

Natáčení filmu probíhalo v Praze v listopadu 2015. Filmaři si vybrali secesní Obecní dům, který ve filmu reprezentoval francouzský kabaret Folie Bergere, a hotel Evropa.

 TRAILER 

OHLASY

KE STAŽENÍ