TŘI VZPOMÍNKY

Originální název Trois souvenirs de ma jeunesse

Režie Arnaud Desplechin Scénář Arnaud Desplechin, Julie Peyr

Střih Laurence Briaud

Kamera Irina Lubtchansky 

Zvuk François Musy

Hudba Grégoire Hetzel

Hrají Quentin Dolmaire, Lou Roy-Lecollinet, Mathieu Amalric, Dinara Drukarova, Cécile Garcia-Fogel, André Dussollier

Rok výroby 2014

Země Francie

Jazyk francouzsky s českými titulky

Kopie DCP, blu-ray

Přístupnost do 12 let nevhodný

Stopáž 120 min.

Premiéra 3/ 12/ 2015
Monopol 27/ 5/ 2025

Film Tři vzpomínky (orig. Trois souvenirs de ma jeunesse) přináší romantický milostný příběh z období dospívání, který natočil známý francouzský režisér Arnaud Desplechin.

Tento mistr komorních psychologických dramat s jemným ironickým podtextem má za sebou snímky jako Učená pře aneb můj pohlavní život, Králové a královna, Vánoční příběh nebo Jimmy P., který Artcam také uvedl do českých kin. Do svého nejnovějšího filmu obsadil Desplechin oblíbeného francouzského herce Mathieua Amalrica, který ztvárňuje hlavní postavu Paula, který v retrospektivách vzpomíná na zjitřené dny svého mládí.

Paul Dédalus odjíždí z Tádžikistánu. Vzpomíná… Na své dětství v Roubaix… Matčiny záchvaty šílenství… Na pouto, které ho pojilo s bratrem Ivanem, zbožným a vzteklým dítětem… Vzpomíná… Když mu bylo šestnáct… Na svého otce, neutěšitelného vdovce… Na cestu do SSSR, kde při tajném úkolu poskytl svou vlastní totožnost ruskému mladíkovi…
Vzpomíná, když mu bylo devatenáct, na svou sestru Delphine, bratrance Boba, tehdejší večery s Pénélope, Mehdim a Kovalkim, přítelem, který ho měl zradit… Na studia v Paříži, setkání s doktorkou Béhanzinovou, na počínající zaujetí pro antropologii… A především si Paul vzpomíná na Esther. Byla srdce jeho života. Opatrně, bylo to vášnivé srdce.

OCENĚNÍ
- Film byl uveden na festivalu v Cannes 2015 v nezávislé sekci Quinzaine des realisateurs, kde získal cenu SCAD udělovanou francouzským tvůrcům.
-Kameramanka snímku Irina Lubtchansky získala hlavní cenu na Mezinárodním festivalu kameramanské tvorby Ostrava Kamera Oko 2015.
-
Francouzské filmové ceny César 2016 - cena za režii pro Arnauda Desplechina

 Předpremiéra: Festival francouzského filmu 2015