VLK Z KRÁLOVSKÝCH VINOHRAD

Scénář a režie Jan Němec

Pomocný režisér Tomáš Klein

Kamera Jiří Maxa

Střih Josef Krajbich

Zvuk Dominik Dolejší

Rok výroby 2016

Hrají Jiří Mádl, Karel Roden, Martin Pechlát, Tatiana Pauhofová, Gabriela Míčová, Markéta Janoušková, Jiří Menzel, Jiří Bartoška

Koprodukce MasterFilm, Česká televize, BocaLupo Films (FR), Media Film (SK)

Za podpory Státní fond kinematografie, Audiovizuální fond SK, UPP

Stopáž 68 min.

Přístupnost přístupný

Formát DCP

Země ČR, Slovensko, Francie 

Premiéra 15. 9. 2016

Monopol 15. 6. 2019

 

Autobiografický film legendárního režiséra Jana Němce volně vychází z autorovy publikace Nepodávej ruku číšníkovi a pozoruje jeho životní příběhy od šedesátých let do současnosti.
Film má v názvu Vlka, tvora divokého, lstivého, neovladatelného. Vlk v rouše beránčím a naopak. Uvidíte místa činu, autentický dialog, autorský komentář, archivy pravé i falzifikáty. To, co bude ve filmu, se skutečně stalo a John Jan to skutečně prožil. I když, pravda, občas to trochu nafouknul.” (Jan Němec)
Hlavní roli mladého režiséra si zahrál Jiří Mádl, alter ego vypravěče si zahrál Karel Roden.
Jan Němec (12. července 1936 -  18. března 2016) se dokončení filmu bohužel nedožil. Po několika letech příprav Němec zahájil natáčení s Jiřím Mádlem na filmovém festivalu v Cannes v létě 2015, kde zaznamenali osudový rok 1968. Právě události roku 1968, jak je Němec prožil na festivalu v Cannes, jsou ústředním bodem vyprávění filmu Vlk z Královských Vinohrad. Tři zástupci české nové vlny včetně Němce měli tehdy šanci získat Zlatou palmu. Levicoví francouzští filmaři v čele s Jean-Lucem Godardem, François Truffautem a Louisem Mallem ale pod vlivem revolučních studentských bouří festivalovou soutěž předčasně ukončili. Osudovou ránou Němcovy slibné mezinárodní kariéry byl příjezd ruských tanků do Prahy.  
„Kromě Cannes se film se natáčel v Praze, v New Yorku, v Californii, i na festivalu v Karlových Varech, kam se ve vzpomínce na Jana Němce symbolicky film vrací.“ říká producent filmu Tomáš Michálek. 

Dokončovacích prací se ujal pomocný režisér Tomáš Klein spolu s dramaturgem a kreativním producentem Jakubem Felcmanem a střihačem Josefem Krajbichem, s nimiž Němec pracoval na hrubém střihu. Kameramanem snímku byl Němcův dlouholetý spolupracovník Jiří Maxa. Dokončení filmu probíhalo za pomoci Němcovy manželky - Ivy Ruszelákové. “Jan Němec přizpůsoboval kinematografii těm prostředkům, které pro něj byly dosažitelné, nikoliv naopak - žádný železný scénář, žádné ustálené vyprávěcí normy. Proces vzniku filmu byl živý a neustále se proměňující proud. Všehno podřízené hlavní myšlence, netvořil žádné obskurní filmy pro úzkou skupinu diváků. Tvořil filmy pro všechny, ale tak aby nehypnotizoval, aby budil, provokoval, vzrušoval, rozrušoval.”, uvedl Jakub Felcman.

Film vznikl v produkční společnosti MasterFilm v koprodukci s Českou televizí, postprodukční společností UPP, francouzskou společností BocaLupo Films a slovenskou Media Film, za podpory Státního fondu kinematografie a Audiovizuálního fondu Slovenské republiky.

OCENĚNÍ:
Film získal v hlavní soutěži 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 2016 Zvláštní uznání poroty.

 

KE STAŽENÍ:
FOTO

Tisková zpráva_MFFKV (PDF)

Press-kit (PDF)

Press-kit english version (PDF)

Plakáty (náhledy + hi-res)

Oficiální stánky filmu VLK Z KRÁLOVSKÝCH VINOHRAD

Distribuční list (PDF/ word)

TZ_VLK NA TURNÉ (PDF/word)